+90 (232) 425 02 39 +90(530) 815 02 39 •

Hizmetlerimiz

Isıtma Sistemleri

Hizmet Hakkında

Neden Yerden Isıtma?

İyi uygulanmış bir yerden ısıtma canlılar için bilinen en iyi ısıtma sistemidir. Bütün canlılar ayak bölgesinden üşür, çoğu zaman ayak bölgesini ısıtmak ısınma hissi için yeterli olabilmektedir. Yerden ısıtmada ayak bölgesi en sıcak, yukarı doğru ise en serindir. Yani ayaklar 27 derecelik bir yüzeye basarken baş bölgesi 20-22 C’ler seviyesinde olmaktadır.

 

Diğer ısıtma sistemleri öncelikle tavan bölgesini ısıttığından insanın yaşadığı alt bölge daha serin kalmaktadır. Tavan bölgesi 30C’ye ulaştığı halde ayak bölgesi 18C’lerde kalabilmektedir.Bu da üşüme hissi yaratmaktadır.. Ortamdaki 1C’lik ısıtma farkı bile %5 civarlarında enerji tüketimini arttırabilmektedir.

Teknik Detaylar

Sulu Borulu Yerden Isıtma

Sulu – borulu yerden ısıtma sistemi kaba inşaat yada tadilatlarda uygulanabilen bir ısıtma sistemidir. Borulu yerden ısıtmada öncelikle boruların altına ısı yalıtımı uygulanır.

Günümüzde hem ısı yalıtımı hemde modül işlemini bir arada yapabilen modülasyon panelleri kullanılmaktadır. Modülasyon paneli üzerinde ısı hesaplarına göre borulama işlemi yapılır. Borular bir merkezde(Kollektör) toplanır. Kollektörde toplanan borulara uygun bir ısıtma cihazı ile sıcak su bölmesi yapılır. Sıcak su beslemesi doğalgaz kazanı, kombi, katı yakıtlı kazan, termal su (eşanjörde) yada ısı pompası ile yapılır.

 

Sulu Borulu Yerden Isıtma

Yerden ısıtma sistemlerinde besleme suyu sıcaklığı 35-40 C arasında alınmalıdır. Eski yıllarda besleme suyu sıcaklığı 55C hatta 60C olarak alınırdı. Enerji maaliyetlerinin artması ile artık besleme suyu sıcaklıkları düşürülmüştür. Yerden ısıtmanın en az enerji tüketmesi için besleme suyu sıcaklık seçimi çok önemlidir. Bütün hesaplamalar buna göre yapılmalıdır. Isı pompalarının en az elektrik tükettiği çıkış suyu sıcaklığı bütün üreticiler tarafından 35 C olarak kabul edilmektedir.

Yerden Isıtmanın Avantajları ;

 

Yerden Isıtma ve Radyatör Arasındaki Farklar

Yerden ısıtmada, binayı ısıtırsınız. Başka bir anlatımla enerjiyi binaya yüklersiniz. Bu yüzden binanın ısı kayıpları minimum olmalıdır. Bina sürekli büyük miktarda enerji kaçırırsa ısınma problemi olur, daha yüksek ısıda su döndürme gereksinimi doğar. Bu hem istenen konfor ve tasarrufun sağlanmasını engeller hemde sağlık sorunlarına yol açar. Klasik radyatör sisteminde evin içindeki havayı ısıtırsınız. Dolaşımdaki suyun ısısı çok daha yüksek olmak durumundadır. (esasında bu sebeple ortamdaki toz dolaşımı daha fazla olabilir). Daha fazla enerjiye ihtiyaç duyulur. Elde edilen konfor doğru kurutulmuş bir yerden ısıtma ile aynı değlidir.

Diğer Ürünler

Ürünü İncele

Genleşme - İmbisat Tankı

Ürünü İncele

Pompa İstasyonu

Ürünlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi Almak İster misiniz ?Şimdi Arayın !