+90 (232) 425 02 39 +90(530) 815 02 39 •

Ürünlerimiz

Genleşme - İmbisat Tankı

Ürün Hakkında

İmbisat deposu (genleşme tankı)

İmbisat Deposu: Kazanın ve tesisatın emniyetini sağlamaktadır. Kazanda ısınınca genleşen suyun fazlası bu depoda toplanmaktadır. Tesisatın suyu soğuyup seviyesi düşünce buradan tamamlanır. İmbisat deposu sistemin en üst kısmında bulunur, seviye tarafından sistemde eksilen su imbisat deposundan tamamlanmıştır.

Açık İmbisat Tankı: Sistemin en üstüne konulmaktadır. Seviye farkıyla çalışır. Kazanda veya eşanjörde ısınınca genleşen suyun fazlası gidiş emniyet borusu ile imbisat tankına ulaşır. Sistemde su soğuyunca veya eksilince seviye farkı ile dönüş emniyet borusundan tamamlanır. 
Kapalı İmbisat: 
• Kapalı imbisat (genleşme) tankı kazan veya eşanjör dairesinin içine konmaktadır. Tankın içine giren su devresine balon bağlanır ve tankla balon arasına hava basımı yapılır. Basılan hava sistem ve ısıtma alanının büyüklüğü ile orantılıdır. Genleşen su balona dolar ve havayı sıkıştırır. Daha sonra sistem tarafında soğumadan dolayı basınç düşmesi ve su eksilmesi durumunda sıkışan hava balonun içindeki suyu geldiği yerden tekrar sisteme iletir ve eksilen suyu tamamlamaktadır.

genleşme tankı, şehir şebekesi basıncının yetmediği ortamlarda kullanılan hidrofor sistemlerinde ve kapalı sistem ısıtma tesisatlarında ısınıp genleşen tesisat suyunun yüksek basınca neden olup tesisata zarar vermesini önlemek amacıyla hidrofor basınç tankı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, binalara basınçlı su temini görevini yapan hidroforlarda pompanın sık devreye girip çıkmasını önlemek için de hidrofor tankı olarak kullanılmaktadır. Hidrofor sistemlerinde, hidrofor basınç şalteri ayarı ile pompanın devreye girişi kontrol edilerek enerji tasarrufu sağlanmakta ve doğru hidrofor hesabı ile pompanın verimli olarak uzun ömürlü çalışması sağlanmaktadır.                        

 

Teknik Detaylar

  Genleşme tankı ısıtma devresi aktif olunca suyun ısınması ile birlikte genleşen su hacmi hidrofor tankına toplanmakta, daha sonra ısı düştüğünde bu su tekrar tesisata dönmekte ve basınç şalteri bar ayarı ile tesisatın basıncı dengelenmektedir. Genleşme sonucu ortaya çıkan fazla basıncın mevcut sistemi ters yönde etkilemesini engelleyen ve sigorta görevi gören hidrofor tankı içinde havayla doldurulmuş esnemeye uygun balon olan hidrofor membranı bulunmaktadır.

   Arzu edilen basınçta sürekli ve konforlu su sağlamak için hidrofor hesabı yapılmalı ve pompa tipine uygun olarak hidrofor tankı ve membran seçimi gerçekleştirilmelidir.

Açık tip genleşme deposu sıcak sulu ısıtma tesisatının en üst noktasına konumlanır.. Sirkülasyon pompasının kalorifer kazanından tesisata gidiş borusu üzerinde bulunması gereklidir. Sirkülasyon pompası yanlışlıkla dönüş hattında ise genleşme kabı en üst radyatörden en az pompa basma yüksekliği kadar yükseklikte olmalıdır. Genleşme deposu yeterli yükseklikte değilse, pompanın dönüşte olduğu sistemlerde üst kat radyatörlerinden hava emişi olur. Pompa her zaman gidişte olmalıdır. Gidiş ve dönüş emniyet boruları sıra ile hemen kazandan sonra ve önce, sıra ile gidiş ve dönüş borularına arada vana olmaksızın bağlanır. Bu durumda sistem dengede ve basınç altındadır. İki ve daha fazla sayıda kazan, ısıtma tesisatında birlikte çalıştırıldığında her kazan için ayrı bir bağımsız genleşme tankı bulunmaktadır.Bu depolar hesaplanırken, sistemdeki ve bağlı olduğu tek kazandaki su miktarı esas alınmalıdır.

Kapalı genleşme depoları emniyet ventili ile birlikte kullanılır. Sistemdeki statik basınca ek olarak yaklaşık 2 atü basınç getirir. Statik su basıncı, yani bina yüksekliği 40 m’ yi geçen yapılarda sistemdeki işletme basıncı 60 mSS değerine ulaşacağı için sistemde doğrudan sıcak su kazanına bağlantı yapılması standartlara göre yasaktır. Bu nedenle yüksek bloklarda bir plakalı eşanjör kullanılmı önerilir.

 

Diğer Ürünler

Ürünü İncele

Hava Ayırıcı - Tortu Tutucu - Denge Tankı

Ürünü İncele

Genleşme - İmbisat Tankı

Ürünü İncele

Pompa İstasyonu

Ürünlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi Almak İster misiniz ?Şimdi Arayın !